PJJ PPG
SEMESTER 4
Sunday, 11 December 2011
Friday, 9 December 2011
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN MATEMATIK TAHUN 4
RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Mata Pelajaran : Matematik
Tingkatan : 4 Arif
Bilangan Pelajar : 39 orang
Tarikh : 23 Oktober 2011
Masa : 8.45 – 9.156 (30 minit)
Tajuk : Ruang(Isi padu)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;
i) menentukan
isi padu kubus dan kuboid
ii) mengetahui ciri-ciri sebuah bongkah
-
Kubus
-
Kuboid
-
Piramid
-
Kon
-
silinder
-
sfera
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :
i)
set induksi (mikro
pengajaran)
ii) aktiviti : mengira isi padu kubus dan kuboid
iii) penutup
: kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran
Nilai :
bekerjasama, patuh
pada arahan, memberi perhatian, menghormati, bertanggungjawab
KBKK : menjana idea, menghuraikan,
mengkategorikan, membuat kesimpulan, mengingat, memahami
Pengetahuan sedia ada.
Pada
pelajaran lepas murid telah belajar mengenai bentuk dua matra. Dalam bentuk 2
matra murid telah belajar tentang panjang sisi, perimeter dan luas.
Fasa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti pengajaran
dan pembelajaran
|
Nota
|
|
Aktiviti guru
|
Aktiviti murid
|
|||
Permulaan/
mencungkil idea
5 minit
|
Pemahaman tentang
isi padu kubus dan kuboid
|
Guru menunjukkan
dua contoh balang berbentuk kubus dan kuboid dan bertanyakan kepada murid
mengenai pemahaman murid tentang isi
padu
|
Murid memberikan
maksud isi padu berdasarkan pemahaman murid
-jumlah
-ruang
-kandungan
|
-kubus
-kuboid
-isipadu
|
Menstruktur/menstruktur
semula
20 minit
|
Proses mencari
panjang dan mencari isi padu kubus dan kuboid
|
Guru mempamerkan
gambar sebuah kubus yang menunjukkan panjang pada sisi
Guru menyatakan
kepada murid panjang setiap sisi yang di tulis adalah terdiri daripada
panjang, lebar dan tinggi
Guru meminta murid
mencari isi padu berdasarkan kubus yang telah dipamerkan oleh guru
|
Murid menyatakan
panjang setiap sisi yang telah ditulis dengan panjang masing-masing
Murid menyatakan
Ukuran bagi
panjang, lebar dan tinggi
Murid mencari isi
padu berdasarkan kubus yang diberikan oleh guru
|
|
Aplikasi idea
10 minit
|
Menjawab soalan
latihan
|
Guru mengedarkan
latihan untuk dijawab oleh murid
|
Murid menjawab
soalan latihan
|
|
Refleksi/
penutup
5 minit
|
Perbincangan
|
Guru bersoal jawab
dengan murid bagaimana mencari isi padu kubus dan kuboid
|
Murid membuat
rumusan untuk mencari isi padu ialah
Panjang x Lebar
xTinggi
|
Bahan bantu mengajar
1. Slaid tayangan soalan-soalan yang berkaitan dengan
pengajaran
2. Lembaran kerja soalan matematik
3. Bentuk tiga matra
4.
Sunday, 20 November 2011
Strategi pengajaran & pembelajaran
• Penyerapan
• Penulisan genre
• Inkuiri penemuan
• Kemahiran generik
• Kajian masa depan
• Penggabungjalinan
• Pembelajaran bestari
• Pembelajaran masteri
• Kemahiran proses sains
• Pengayaan & pemulihan
• Pembelajaran kontekstual
• Aspek merentas kurikulum
• Sistem pembelajaran intergratif
• Pembelajaran yang menyeronokkan
• Kesepaduan pengetahuan & amalan
• Kemahiran berfikir secara kreatif & kritis
• Pembelajaran bagaimana hendak belajar (Learning how to learn)
Penyata Razak
Kami percaya juga yang tujuan dasar pelajaran di dalam negeri ini ialah bermaksud hendak menyatukan budak-budak daripada semua bangsa di dalam negeri ini dengan memakai satu peraturan pelajaran yang meliputi semua bangsa dengan menggunakan bahasa kebangsaan sebagai bahasa pengantar yang besar, walaupun perkara ini tidak dapat dilaksanakan dengan serta merta melainkan hendaklah diperbuat dengan beransur-ansur.
Falsafah Pendidikan Kebangsaan
'Pendidikan di Malaysia ialah satu usaha berterusan ke arah lebih memperkembangkan lagi potensi individu secara menyeluruh dan bersepadu untuk melahirkan insan yang seimbang dan harmonis dari segi intelek, rohani, emosi dan jasmani berdasarkan kepercayaan dan kepatuhan kepada Tuhan. Usaha ini adalah bertujuan untuk melahirkan warganegara Malaysia yang berilmu pengetahuan, berketrampilan, berakhlak mulia, bertanggungjawab dan berkeupayaan mencapai kesejahteraan diri serta memberi sumbangan terhadap keharmonian dan kemakmuran keluarga, masyarakat dan negara.'
Subscribe to:
Posts (Atom)